Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yılını coşkuyla kutlamanın kıvancını hep birlikte yaşamaktayız. Bilindiği üzere Cumhuriyet milletin hür iradesinin yönetime tam bağımsızlık içinde yansıdığı bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla millet kendini tam anlamıyla ifade edebilmiş ve kendini yönetenlerin sahip oldukları gücün milletten geldiğini unutmamaları sorumluluğunu baştan devlet idarecilerine vermiş ve bu hususu da Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.’ sözüyle vurgulamıştır.
 
Cumhuriyetimiz her daim çeşitli imtihanlarla yoğrulmuş, ancak milletimizin sahip olduğu mukaddes millet olma ruhu, milletçe devlet olma ruhu sayesinde dimdik ayakta kalmasını bilmiş ve geleceğe her zaman güvenle yürüyeceğini her daim dosta düşmana kanıtlamıştır. İşte yakın zamanda yaşamış olduğumuz 15 Temmuz kanlı darbe girişimi ve milletimizin ona karşı canı pahasına vermiş olduğu toplu mücadele buna en iyi verilebilecek örnektir. Milli şairimiz Mehmet Akif’de öyle dememiş midir zaten ‘Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez/Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.’ Darbe gecesi milletimiz, milli birlik ve beraberlik içinde vatanına ve mukaddesatına karşısındaki tanka, topa, tüfeğe karşı çıplak elleriyle neredeyse bir asır sonra bir kere daha sahip çıkmış, bu toprakların öz yurdu olduğuna hem dışarının düşmanlarına hem de içeride ki uşaklarına en sert ve keskin şekilde asil duruşuyla ifade etmiştir. 
 
Hiç şüphesiz dün olduğu gibi, yakın zamanda olduğu gibi, devletimiz var oldukça gelecekte de onu kendi emelleri için zaptu rapt altına almaya çalışacaklar olacaktır, elbette kuşkusuz düşman düşmanlığının gereğini yapacak, içerideki piyonlarıyla ve taşeron PKK gibi FETÖ gibi DAEŞ gibi örgütlerle devletimizin varlığına milletimizin birliğine ve beraberliğine kast etmeye çalışacaklardır. Ancak bizler vatanımızın varlığı, birliği ve devamı için hiçbir düşmana, hiçbir kanlı örgütün tehdidine aldırış etmeden milletçe çalışmalı, insanımızı madenin işlenip elmasa dönüşmesi gibi mukaddesatlarımızla (VATAN, BAYRAK, MİLLET SEVGİSİ, EZAN, KURAN) yetiştirmeli, devletine ve milletine hizmet ederek ülkesini muasır medeniyetler seviyesine taşımayı kendisine vazife edinerek ve bu sorumluluk şuuruyla hareket etmeliyiz. Zira Atamız ‘’Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz’’ demiştir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yılını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarına saygı ve minnetimizi sunuyor, geçmişten günümüze Vatanı, Milleti, Bayrağı, Kuran-ı, Ezanı ve Mukaddesatı için Şehit ve Gazi olan tüm ecdadımızı tek tek hayırla yâd ediyor ve Allah’tan rahmet diliyorum. Birlik, beraberlik, huzur ve coşkuyla nice Cumhuriyet Bayramları kutlama temennisiyle saygılarımı sunuyorum.
                                                                                                                              
                                                                                                                               Mehmet Zahid DOĞU
                                                                                                                                 Ovacık Kaymakamı